doğum çantası         Özellikle ilk hamileliklerde 2. Trimester sona erdiğinde ‘Doğum çantasını nasıl hazırlayalım, içine neler koyalım?’ sorusu yavaş yavaş belirmeye başlar. Geçenlerde 2. bebeğine hamile olan bir arkadaşım, ‘Ya doğum çantasına neler koyuyorduk? Ben tamamen unutmuşum!’ dediğinde bu yazıyı yazmaya karar verdim. İnternette birçok farklı kaynakta doğum çantası için listeler mevcut. Ben kendi oluşturduğum belki lazım olur listesini de ayrı bir başlıkta ekleyeceğim. Biliyor musunuz, o belki lazım olur listesi cidden lazım oldu ve iyi ki çanta hazırlarken kılı kırk yarmışım da uzun tefekkürler sonucu koca bir valiz hazırlamışım dedirtti bana. Ama herkesin doğumu, ihtiyaçları, şartları farklı. Siz dilerseniz  sadece genel listeyle yetinebilirsiniz.

Anne için gerekenler:

-2-3 takım önden düğmeli gecelik (Pijama almayın derim. Her iki doğum şeklinde de doktor kontrolleri, iğneler, tuvalet ihtiyacı sırasında çıkarma güçlüğü vb. zorlukları var.)

-Sabahlık, çorap ve bolca iç çamaşırı.

-Terlik (Sudan etkilenmeyen, hastane tipi olursa iyi olur. Lavaboda, ya da duştan sonra rahat kullanırsınız. Ayrıca hastane terlikleriyle rahat edemem diyorsanız ya da hastanede şu kumaşımsı-kartonumsu terliklerden bile sunulmuyorsa 2 tane terlik alabilirsiniz. Biri lavabo, biri oda için.)

-Emzirme sütyeni. (Ama alırken biraz büyük olmasına özen gösterin. hamileliğin sonlarında ve özellikle sütle dolunca, memeler sizin alışveriş yaptığınız döneme göre çok daha büyük oluyor. Sıkı sütyenlerin  süt üretimine olumsuz etkisi de var. Bir de eklemeliyim ki, ben hastanede bu sütyenlerden kullanamadım. Hem çok meşakkatli ve rahatsız buldum, hem de bebeğin sütyenden ona açılmış mini bir pencere yerine bol anne kokusu ve teniyle emmesini tercih ettim.)

-Birkaç paket hijyenik ped. (Gece adında olan en uzunlarından.)

-Hastane çıkışı giyeceğiniz kıyafet.

-Kirli çamaşır torbası.

-Havlu

-Kağıt havlu, peçete.

-Tarak, makyaj malzemesi ve ayna.

-Diş fırçası, diş macunu, sabun, kolonya vb.

-Fotoğraf makinesi, dilerseniz kamera.

Bebek için gerekenler:

-En küçük boy bebek bezi paketi.

-Saf suyla ıslatılmış mendiller.( Dikkat edin, paketin arkasını mutlaka okuyun. Üzerinde suyla ıslatılmış pamuk yazdığı halde birçok markanın içinde 4-5 tane kimyasal madde ve parfüm içerdiğini fark etmiştim. )

-Üçer dörder tane tulum ve pijama.

-Mevsime göre uygun kalınlıkta yelek, hırka.

-Birkaç tane bere, eldiven, patik, çorap.

-Ağız mendili.(Yumuşak ve pamuklu kumaştan.)

-Bebek battaniyesi.

-Bebek havlusu.

-Bebe şampuanı,  pişik kremi.(parabensiz)

-Hastane çıkışında bebeği eve güvenle götürebilmeniz için oto koltuğu.

-Mama kaşığı.

-Biberon (Mama vermeniz gerekirse mamayı hazırlamak için biberonu, bebeğe yedirmek içinse mama kaşığını kullanmalısınız; ki biz öyle yapmak zorunda kaldık. Peki o kadar küçük bebeğe mama vermek doğru mu? O da ayrı bir mesele. Sütüm gelmediği için mecbur kalmıştık. O tecrübemi burada anlattım. )

Bence gerekmeyenler:

-Emzik. En azından ilk ay, bebeğin memeden soğumaması için tavsiye edilmiyor.

-Bebe şampuanı. İlk günlerde bebeğin yıkanması doğru değildir. Verniksin ciltte kalması ve göbeğin suyla temas etmemesi gerekir. Hala yenidoğanı yıkayan hastaneler var mı hiç bilmiyorum. Yıkarken şöyle bir köpürtelim diye şampuan da istemezler herhalde. Yine de çantada bulunabilir tabii.

-Meme kremleri ve pedleri. Memenizle ilgili ciddi sıkıntılar yaşamadığınız sürece emme deneyimine başlarken bebeğinizle aranıza kimyasallar girmesin. Bebek meme kokusunu alsın; ağzına kolostrum yerine yabancı maddeler değmesin.  İlk birkaç emzirmede de öyle hemen kreme ihtiyaç duyacağınızı sanmam. Meme pedleri de ilk günlerde değil, sütün hızla gelmeye başladığı dönemde gerekebilir. Memeyi sürekli nemli tuttuğu ve hava aldırmadığı için pedleri de dikkatli kullanın. Mantar vb. zararlarını görebilirsiniz. Delikli meme kalkanları sosyal ortamlarda kısa süreli kullanımınız için çok daha uygun ve uzun vadede çok daha güvenli.Yine de dilerseniz meme pedleri de yanınızda bulunabilir.

Benim listemdekiler:

-Sıcak su torbası. Doğumun ilerleyen evrelerinde tir tir titrerken eşime hemen çantadan sıcak su torbasını getir dedim. İçini hastane koridorundaki sebilin sıcak su musluğundan doldurmuş çabucacık. Ayağımın altına konduğunda piyangoda büyük ikramiyeyi kazanmış kadar sevindim. Nasıl sıcak bir rahatlamaydı o, Allah’ım! Herkese tavsiye ederim.

-Patik. Hem de geleneksel el örgüsü olanlardan. Benim gibi kış doğumu yapacak olanlar çantasında bulundurmalı.

-Anı defteri. Bebeği ve sizi hastanede görmeye gelenler için. Ama emin olun o kısa ziyaretlerde ne gelenler birşeyler yazabiliyor, ne de sizin aklınıza geliyor yazın demek. Eve gelemeyecek olanlara kısa birer cümle yazdırabilirsiniz. Vakit bulursanız ebeveynler de duygularını sıcağı sıcağına yazabilir.

-Kalın naylon çöp poşetleri (Acil istifra anlarında elimin altında bulunsun istedim. İyi ki bunu da düşünmüşüm.3-4 kere kullandım.)

-Banyo tipi jilet. ‘Ne olur ne olmaz, hastane çantamda bulunsun.’ diyenlere.

-Renkli ve şık bir zarf. ‘O da ne için?’ dediğinizi duyar gibiyim. Doktorum hastaneye dışarıdan gelmişti. Ona ücretini ödemek için üzerine teşekkürlerimizle ismini yazdığımız bir zarf hazırladık. Parayı elden vermek yerine, böylesi daha şık olur diye düşündük. (Çok detaycıyım, evet!)

-Süt sağma pompası. Burada duralım. Çalışan anneyseniz ihtiyaç duymamanız mümkün değil. Bu yüzden bir tane satın almanızda yarar var. Hastanedeki profesyonel makineler canınızı çok ama çok yakabilir. Ev tipi pompalardan da hangisini seçmeniz gerektiği çok önemli ayrı bir konu. Bu konu üzerine de sonra yazacağım.

-Yatak pedi. Büyük marketlerde hasta bezlerinin yanında paket halinde satılıyor. Bazı hastanelerde yeterince sık değiştirilmediğini duymuştum. Ben hastanede kullanmadım. Ama evde çok işe yaradı.

      Çantanızı hazırladıktan sonra kolay ulaşılabilir bir yere koyup, eşinize ve yakınlarınıza da yerini söylemeyi unutmayın. Hastanede oda süslemesi yapacaksanız, kapı süsü vb. eşyaları da çantanın yanına koyun. İkram etmeyi planlıyorsanız bebek şekeri, çikolata ve sunum sepeti gibi şeyleri de çantanıza önceden koyun. Doğumun korkulacak bir şey olmadığını unutmayın ve hamileliğin tadını çıkarın. Allah kurtarsın diye bitirmiyorum, Allah kavuştursun!